> 14,044 matches
-
3300 kábítószerrel összefüggő visszaélést regisztráltak, 2005-ben 7700-at. Hölgyeim és Uraim! Ez 225 százalékos növekedés. A halálesetek száma, jóllehet, egy kis csökkenést mutat, mindazonáltal 2005-ben 224-en haltak meg kábítószer-fogyasztás következtében. Ezek azok a legsúlyosabb adatok, amelyek figyelemre intenek bennünket, és amelyek azt mondják, hogy ha történt is néhány kisebb területen esetleg bizonyos javulás a kábítószer-stratégiának köszönhetően, korántsem lehetünk megelégedettek, mi több, valószínűleg nem tettünk meg mindent, amit megtehettünk volna ennek érdekében. Gusztos Péter képviselőtársam arra utalt, hogy mások talán sokkal többet tudnak a kábítószerekről
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
indítja az állam a kereskedők ellen, akiket tűzzel-vassal üldözni kellene. Nem ott van a különbség köztünk, tisztelt képviselő úr, hogy mi pártoljuk a drogozást, önök meg nem. Ez egy álszent hazugság, már elnézést kérek. A különbség ott van, hogy mi azt mondjuk, hogy ebben az országban nagyon sokan élnek legális és nagyon sokan élnek illegális kábítószerekkel, és pusztán azért, mert valaki valamilyen legális vagy illegális kábítószerrel él vagy annak a rabjává válik, ezért még nem bűnöző. Nem őt kell üldözni, hanem azt, aki
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
mondanám Gusztos Péter képviselőtársamnak. És ha megnézzük azt a három területet, amiről állandóan vitatkozunk és beszélünk, mi az a három terület, a megelőzés kérdésköre, a kezelések kérdésköre és a bűnüldözés kérdésköre. És visszafelé indulok, mert Gusztos Péter képviselőtársam az előbb azt mondta, hogy a bűnüldözés területén tűzzel-vassal kell a terjesztőket üldözni, ha jól hallottam az előbbi kijelentését. Teljes mértékben egyetértek. Ehhez pedig arra van szükség, hogy a rendőrséget, a vám- és pénzügyőrséget és azokat a szerveket, amelyek ezt a tevékenységet végzik, azokat mindenféle
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
tudjuk, ez a nyilvánvaló igazság. Évek óta folyik ez a vita, és önök újra és újra elmondják, és amikor kormányon voltak, ilyen tartalmú javaslatot szavaztak meg. Egyszerűen nem is értem! A másik pedig az, ha képviselő asszony oda fölmegy, és azt mondja, hogy 2002 és 2005 között drasztikusan romlottak a számok, és ez az akkori szocialista-liberális kormánykoalíció politikájának az eredménye, akkor ezek után én hadd mondjam már el, hogy három évvel korábban ugyanúgy romlottak a számok, és az ezek szerint nem az akkor
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
erősödött és szervezettebb lett a prevenció, ugyanakkor és egyszerre és egy időben emelkedett a felhasználás, növekedett a kipróbálók száma, mondhatnám azt is, hogy tömeges lett a jelenség ez idő alatt. Akkor most eredményes volt -e a stratégia, vagy sem? Én azt mondom, hogy feltehetően - és itt a kérdés költői lehet csak - nem is tudjuk megválaszolni, mert nem tudjuk, hogy mi lett volna akkor a hatás, ha nincs ilyen stratégia. Milyen mértékben emelkedett volna? Lényegesen nagyobb mértékben? Vagy csak éppen elenyésző arányban? Az biztos
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
a szó, képviselő úr. DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr. Az embernek így, írásban jelentkezve lehetősége van - főleg, hogy ilyen heves kétpercezés folyt az elmúlt órában a parlamentben -, hogy bizonyos dolgokra reagáljon. Gusztos képviselő úr eléggé cinikus módon azt mondta, hogy amikor konzervatív kormányok kerülnek hatalomra - legalábbis ezt vette ki Babák képviselő úr, illetve Hoffmann képviselő asszony szavaiból -, akkor rögtön mindenki alábbhagy a kábítószer-fogyasztással, és templomba jár imádkozni. Úgy gondolom, hogy ez egy eléggé helytelen megjegyzés volt, pláne nagyhét idején. Pontosan
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
amikor konzervatív kormányok kerülnek hatalomra - legalábbis ezt vette ki Babák képviselő úr, illetve Hoffmann képviselő asszony szavaiból -, akkor rögtön mindenki alábbhagy a kábítószer-fogyasztással, és templomba jár imádkozni. Úgy gondolom, hogy ez egy eléggé helytelen megjegyzés volt, pláne nagyhét idején. Pontosan azt mondta, hogy a magyar fiatalok felhagynak a kábítószerezéssel, és rögtön elkezdenek templomba járni. (Pettkó András: Ezt mondta! - Babák Mihály: Cinikus volt!) Bár ha ez lenne, nagyon jó lenne, mert akkor vélhetően nem lenne probléma a kábítószerezéssel. Sőt, azt is mondta, hogy a
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
És legfontosabb, az viszont tény: ennek a világnak a frusztrációs nyomása hatására a kereskedelem mindenütt, mindenféle szempontból rászáll a piacra, és ez az, ami a legnagyobb probléma. (14.20) Még egy utolsó mondat: a bűncselekményeknél pedig én mint igazságügyi pszichiáter ugyancsak azt mondom, hogy mindig azt kell nézni, hogy a bűncselekmény hogyan keletkezett, és annak megítélése szerint kell a bűnösséget kimondani (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és nyilvánvaló, hogy ez itt egy óriási kérdés. Nem oldottuk meg, nem fogjuk egyelőre
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
jutunk közelebb a probléma megoldásához. Csak erről beszélek. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.) ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Csáky András, az MDF képviselője két percben, parancsoljon! DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen. Gusztos képviselő úr nem most, az előző kétpercesében azt mondta, hogy legalább Angliában differenciáltak a drogok között. Úgy gondolom, hogy ettől a pillanattól kezdve, miután ahogy a professzor úr is említette, itt jön be a tudományos vizsgálatoknak az eredménye, hogy a marihuána hihetetlenül veszélyes. Hihetetlen veszélyes nemcsak azok miatt az okok
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
ehhez az problémához. Tehát mindaddig, amíg ez a kérdés a nemzetrontó szocialista-liberális kormányok és a nemzetmentő jobboldali ellenzék dichotómiájában kerül megvitatásra, addig ez a vita teljesen reménytelen természetesen. Én a számokkal nem nagyon játszottam, az MDF-frakcióból volt két képviselő, akik azt mondták, hogy egy ' 99-ben hatályba lépett törvény valójában 2001-ben lépett hatályba, de ez valószínűleg tévedés, és nem játék a számokkal. A statisztikai adatokkal kapcsolatban pedig, ha van valami konkrét dolog, amit vitatnak a képviselő urak, akkor azt mondják meg, és erre természetesen
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
Ez nem azt jelenti, hogy az utóbbi ártalmatlan lenne, hanem azt jelenti, hogy van különbség az ártalmasságuk, a fizikai és a pszichés egészségre való veszélyességük között. Ennyit jelent ez a dolog. Ha pedig a differenciálásról van szó, én például liberálisként azt mondom, hogy a fogyasztók között ne differenciáljunk, mert nem bűnözők. A kereskedők között meg természetesen lehetne differenciálni, és aki az életre, az egészségre a többinél sokkalta veszélyesebb kábítószerrel kereskedik, az miért ne kaphatna a többinél sokkal, de sokkal komolyabb és szigorúbb börtönbüntetést
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
ebben az ügyben. Erre mondtam én azt, hogy persze, mondjuk, ha a halálbüntetésről kérdezzük meg a magyar társadalmat, hasonló lesz az arány, és még sincsen halálbüntetés (Pettkó András: Sajnos.), mert a politikának van egy... Kérem jegyzőkönyvbe venni, hogy Pettkó kolléga azt mondta, hogy sajnos. Ez egy fontos információ lehet a későbbiekben. Tehát a magyar politikában volt egyfajta felelősségtudat, és szembe mert menni a közvélemény egyértelmű ítéletével. Szerintem egyébként nem azt kellene megkérdezni az emberektől, hogy egyetértenek -e azzal, hogy legyen börtönbüntetés ebben a
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
az elemzést el kell végeztetnie a minisztériumnak, és remélem, hogy ez az elemzés minél hamarabb el fog készülni. Ha elkészül ez az elemzés, akkor a parlamenti patkóban lévő öt parlamenti pártnak például meg kell egyezni egy olyan költségvetési arányban, amikor azt mondjuk, hogy a mindenkori költségvetésnek az x ezrelékét vagy x százalékát szeretnénk ennek a problémának a kezelésére, megoldására fordítani. Ha ez a politikai megállapodás megköttetik az öt parlamenti párt között, a költségvetést fogja a minisztérium készíteni - és benyújtja hozzá azokat a számokra
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
ez a társadalmi jelenség, mint nálunk, és ezért felmerül a kérdés, hogy akkor most pontosan mi is a megoldás. (15.00) Nem akarok cinikus lenni, és nem ironizálok, de mégiscsak megkérdezem, hogy ugye, nem lehet mindenkit elküldeni cserkésznek. Nem lehet mindenkinek azt mondani, hogy válasszon magának, nem lehet kötelezni erre családokat, nem lehet kötelezni gyerekeket arra, hogy önképzőkörbe, sportegyesületbe járjanak. Nem így működik! Tehát ezek nagyon hangzatos dolgok, amiket a képviselő úr az imént elmondott, de akkor tessék elmondani konkrétan, hogy mit lehet tenni
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
képviselő úr, akkor biztos közelebb kerülnék a dolog megértéséhez. Én csak arról beszéltem, és azt gondolom, hogy konzervatív világlátásukat büszkén vállaló képviselőtársaim ezt meg tudják erősíteni, hogy a családban a bizalom az egyik legfontosabb szervező elv és összetartó elv. Csak azt mondtam, hogy abban a családban, ahol drogtesztre van szükség ahhoz, hogy egy szülő megtudja azt, hogy a fia, lánya ilyen illegális szert próbált ki, ott már valami el van rontva, ott már túl vagyunk egy problémán. Éppen ezért úgy beállítani, mintha a
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
tartunk. Évi 700 millió forint egy részéből néhány év alatt minden nagy budapesti lakótelepen lehetne kamaszparkot, ifjúsági házat, sportklubot, éjszakai pingpongszalont létesíteni. Tehát invesztáljunk a családokba, a közösségekbe, és akkor nem lesz olyan rendőrkapitány egy 86 ezer lakosú kerületben, aki azt mondja, hogy itt nincs drogprobléma. Akkor ez a rendőrkapitány valószínűleg a körzeti megbízottját fogja fölkészíteni, és kiküldi akár éjszaka is a lakótelepre. Budapestre kell koncentrálni, a legfontosabb célcsoport és hely a lakótelepek, az ifjúság, és a családokra, a helyi közösségekre kell alapozni
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
az imént egy másik felszólalásban. Én nem nagyon tudom, hogy hogyan lehet felkészíteni a fiatalokat a kábítószer jelentette veszélyre, hogyha nem tudják, hogy mi az. Tetszik vagy nem tetszik, képviselőtársaim, ehhez meg kell nekik mutatni, hogy hogyan néz ki. Aki azt mondja, hogy ezek az iskolai prevenciós programok a kábítószer fogyasztására ösztönöznek, az valami olyasmi állít, mintha azt mondaná, hogy azért élünk nemi életet, mert kamaszkorunkban szexuális felvilágosításon mentünk keresztül. Szerintem ezt kétségbe vonni, hogy erre szükség van, az a terület teljes nem
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
jelentette veszélyre, hogyha nem tudják, hogy mi az. Tetszik vagy nem tetszik, képviselőtársaim, ehhez meg kell nekik mutatni, hogy hogyan néz ki. Aki azt mondja, hogy ezek az iskolai prevenciós programok a kábítószer fogyasztására ösztönöznek, az valami olyasmi állít, mintha azt mondaná, hogy azért élünk nemi életet, mert kamaszkorunkban szexuális felvilágosításon mentünk keresztül. Szerintem ezt kétségbe vonni, hogy erre szükség van, az a terület teljes nem ismeretének a bizonyítéka. A jelentésben tényleg szerepel egy oldal a Kendermag Egyesület tüntetéseiről, amit a képviselő úr
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
vannak Magyarországon olyan fiatalok, akik ezzel időnként élnek, és ezért ők még nem bűnözők. Valahol én nagyon tudom tisztelni azt ezekben a fiatalokban, hogy miközben egy büntetőjogi fenyegetettség van ezen a területen, ők vállalják az arcukkal ezt a véleményüket, és azt mondják, hogy pusztán azért, mert ők éppen egy másik fajta tudatmódosító szert használnak, mint amit a törvény Magyarországon legálisnak tekint, ők ezért még nem hajlandók elfogadni azt a skatulyát, hogy ők bűnözők lennének. Semmilyen bűncselekményt nem követnek el ezek az emberek, és
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
például ízléstelennek tartottam. De például nagyon komoly vitám és a liberális pártnak komoly vitája van velük abba kérdésben, hogy mi legyen a marihuánával, mert ők - ezt bizonyára tudja mindenki, aki követi ezt a vitát - valójában legalizálni akarják a marihuánát. Tehát azt mondják, hogy legyen egy államilag ellenőrzött szabad kereskedelem, állami kontrollal; az SZDSZ pedig mindig a dekriminalizációról beszél, soha nem mondtuk azt, hogy szabadon lehessen kereskedni Magyarországon kábítószerrel, hanem azt mondjuk, hogy aki a tiltás ellenére fogyaszt, azt ne büntessük. Ez egy nagyon
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
aki követi ezt a vitát - valójában legalizálni akarják a marihuánát. Tehát azt mondják, hogy legyen egy államilag ellenőrzött szabad kereskedelem, állami kontrollal; az SZDSZ pedig mindig a dekriminalizációról beszél, soha nem mondtuk azt, hogy szabadon lehessen kereskedni Magyarországon kábítószerrel, hanem azt mondjuk, hogy aki a tiltás ellenére fogyaszt, azt ne büntessük. Ez egy nagyon komoly véleménykülönbség e között az egyesület és a liberális párt között. Ezt természetesen itt a vitában megszólalók közül többen, például Pettkó kolléga rendszeresen megpróbálja elkenni a nyilvánosság előtt, és
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
adhattunk. Ennek kifejezetten örülök, a magyar demokrácia épülésére szolgál. (16.10) Ugyanakkor szeretném arra felhívni a figyelmet, és ebben, ha lehet, tennék egy kísérletet a konszenzus keresésére, hogy próbáljuk meg a hazai droghelyzetet, kábítószerhelyzetet nem fekete-fehéren, leegyszerűsítve közelíteni. Az egyik álláspont azt mondja, hogy a büntetéssel lehet elérni a csodát, a másik álláspont azt mondja, hogy a piac liberalizálásával lehet elérni a csodát. Én azt gondolom, hogy mindkettő végzetes és veszélyes leegyszerűsítése a dolognak. Nem hiszem, hogy jó úton járunk, hogy ha ilyen egyszerű
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
arra felhívni a figyelmet, és ebben, ha lehet, tennék egy kísérletet a konszenzus keresésére, hogy próbáljuk meg a hazai droghelyzetet, kábítószerhelyzetet nem fekete-fehéren, leegyszerűsítve közelíteni. Az egyik álláspont azt mondja, hogy a büntetéssel lehet elérni a csodát, a másik álláspont azt mondja, hogy a piac liberalizálásával lehet elérni a csodát. Én azt gondolom, hogy mindkettő végzetes és veszélyes leegyszerűsítése a dolognak. Nem hiszem, hogy jó úton járunk, hogy ha ilyen egyszerű megoldásokat keresünk. Sokkal inkább a finom részletekre érdemes odafigyelni. Nem egyedül a
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
hanem nagyon sok mindenen, nagyon sok eszközön múlik. Nem találjuk meg a megoldást, ha a fogyasztót egyenlővé tesszük a dílerrel, mert ez is egy olyan út, ahol nem fogunk találni a problémákra megoldást. Teljesen igazuk van azoknak, akik különböző formában azt mondják, hogy az a dolgunk közösen, hogy ne induljon el senki ezen az úton. Vagyis nyilván a megelőzésre kell a legnagyobb erővel koncentrálni. És azt gondolom, igazuk van azoknak is, akik azt mondják, hogy de ha már elindult ezen az úton, akkor
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]
-
megoldást. Teljesen igazuk van azoknak, akik különböző formában azt mondják, hogy az a dolgunk közösen, hogy ne induljon el senki ezen az úton. Vagyis nyilván a megelőzésre kell a legnagyobb erővel koncentrálni. És azt gondolom, igazuk van azoknak is, akik azt mondják, hogy de ha már elindult ezen az úton, akkor a lehető legérzékenyebb eszközrendszert keressük meg, hogy eltérítsük erről az útról, netán visszafordítsuk egy normális irányba azt, aki ezen a veszélyes úton elindult, ezen az önsorsrontó úton elindult. Ezért azt gondolom, hogy
[MNSZKorAP/DOC001790/000010]