> 171,226 matches
-
költségvetési irányelveiről, e tekintetben, őszintén szólva, sok új információt nem hordott. Talán ez az oka annak, hogy a kormány tagjai közül egyedül a pénzügyminiszter úr, illetve két államtitkár úr van jelen, a többiek nincsenek itt, bár erre Balsai frakcióvezető úr azt mondta, hogy nyilván a kormányülésen megismerték az irányelveket; azt mondja most is, hogy biztos benne. Én meg azt gondolom, hogy szegény Torgyán József, aki ugye most már hetek óta nem látogatja a kormányüléseket, mert ott semmilyen lényeges dolog nem történik, soha az
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
hozzászólása figyelmet érdemel kiegyensúlyozott, mértéktartó hangvételével, és Balsai képviselőtársamé is, bár más szempontból. Ő ugyanis először földicsérte az irányelveket, majd azokról a legkényesebb ügyekről beszélt, amelyekről mi is: a nyugdíjról, a kisembereket, alacsony jövedelműeket érintő adórendszerről, amelyekről, ha jól figyeltem, azt mondta, hogy az MDF ezt így nem tudná elfogadni. Akkor tulajdonképpen mit támogat az MDF, vagy mit támogatnak a koalíciós pártok, ha éppen azokon a pontokon látnak problémát, amely pontokon az ellenzék is problémát lát? Azt gondolom, jó lenne egymás érveire odafigyelni
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
a megtakarítások csökkennek, akkor a beruházás is csökken, és a növekedés is csökken. A másik nagyon lényeges összefüggés az, hogy ha a megtakarítások csökkennek, akkor ez inflációt gerjesztő hatású is lehet, és ha visszamutatok Kornai János gondolatára - aki még 1989-ben azt mondta, hogy csak akkor állítható meg az infláció, ha egyensúlyba kerül a költségvetés -, a költségvetés egyensúlya is megkérdőjeleződik azért, és nemcsak idén, hanem a következő években is. Ha emiatt az infláció tervezett - amit nagyon szeretnénk mi is, az MSZP is és a
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
a külföldi befektetői vélemények szerint itt minden jó, ők mindennel meg vannak elégedve, ezzel szemben mi egy rossz képet festünk az országról. Nos, a szomorú valóság az, tisztelt képviselőtársaim, hogy nem lehet olvasni olyan külföldi vagy belföldi szakértői jelentést, amely azt mondaná, hogy az ez évi folyamatok abba az irányba haladnak, amelyet a költségvetés tartalmazott. Az ez évi folyamatokra vonatkozó összes szakértői jelentés azt mondja, hogy a költségvetési hiány tervezett mértéke kormányzati beavatkozás nélkül idén már tarthatatlan lesz. Ezek a tények! Amikor az
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
a szomorú valóság az, tisztelt képviselőtársaim, hogy nem lehet olvasni olyan külföldi vagy belföldi szakértői jelentést, amely azt mondaná, hogy az ez évi folyamatok abba az irányba haladnak, amelyet a költségvetés tartalmazott. Az ez évi folyamatokra vonatkozó összes szakértői jelentés azt mondja, hogy a költségvetési hiány tervezett mértéke kormányzati beavatkozás nélkül idén már tarthatatlan lesz. Ezek a tények! Amikor az ellenzék ezekre hivatkozik, akkor nem pesszimista, hanem realista. Braun Márton képviselőtársunk megírt hozzászólásában volt egy figyelemre méltó mondat. Ez úgy hangzott, hogy ő
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
mert a kormánynak és a kormánypárti frakciónak ez a magatartása, kedves képviselő úr -, meg akarta mondani onnan, föntről, hogy miről beszéljünk, miről ne beszéljünk. Amikor az ellenzék felhívja a figyelmet a veszélyekre, azzal nem hisztériát kelt. Amikor most, a kétpercesben azt mondja, hogy legyünk még inkább konstruktívak, és az ország érdekeiről beszéljünk, a bizalmatlanságot a gazdaság szereplői között nem az ellenzék véleménye, hanem az önök intézkedései, az önök által hozott rendeletek keltik. És ha beszélnek, ha kapcsolatban lennének a vállalkozásokkal, akkor kiderülne, hogy
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
Kisgazdapárt szinte egyhangúlag szavazta meg, hogy a privatizációs bevételeket az adósság csökkentésére fordítsuk. Tehát ez bölcsességre és előrelátásra vall. De én hadd mondjam azt, amikor mi ezt az optimizmust egy kicsit vitatjuk, számomra ez azt vetíti előre, amikor a családfő azt mondja, hogy a jövő havi bevételünk 120 egység lesz, a család pénzügyminisztere eszerint táblázza a kiadásokat, és közben a realitás, a valóság, mondjuk, 100 forint; és mi van ezzel a 20-szal? És ha végiggondolják, hogy az eddigi vitában is hányszor hangzott el
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
kampány, választási ígérgetés. Most már nézzük meg, hogy ennek a lehetőségét később elismerték mások is, azok, akik a legjobban kritizálták! Ha végignézzük a fejcímeket az újságokban, egy évvel ezelőtt a választások után a zöld újság és a London Economist is azt mondta, hogy talán tényleg lehetséges a 6-7 százalék növekedés. Azt, hogy ez nem következett be eleddig, két olyan nyomós ok magyarázza, mint az oroszországi válság, a távol-keleti válság, és talán sorolhatnánk tovább. Ezért nem 7 vagy 6, hanem 5 vagy 5,5 százalék
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
felpörögni - már megkezdődött. És ezt ennek a rétegnek, aki ennek a több mint egy évtizednek a legnagyobb vesztese, nem visszaadni, és arról, ami eltűnt ' 99-ben az ő családi jövedelmükből, arról nem lehet úgy beszélni egy hároméves költségvetési koncepciónál, hogy csak azt mondjuk, hogy megőrizzük a reálértéket! Valahol valamikor beszélni kell arról, hogy ennek a rétegnek, aki a legnagyobb vesztes volt, valahol vissza kell csöpögtetni ahhoz, hogy emberhez méltó feltételeket tudjanak teremteni önmaguknak! Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban. - Varga Mihály: Még
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
azoktól, amelyeket költségként kellene elszámolni. És figyelembe veszi a valódi fejlődés indexe a hasznos közösségi munkát is. Hosszú dolog lenne abba belemerülni, hogy miért fontos a valódi fejlődés indexével számolni, különösen akkor, ha három évre előre akarok számolni. Még egyszer azt mondom, hogy a bruttó hazai terméket vegye figyelembe a kormány, de korrekciós tényezőként a valódi fejlődés indexét, a GPI-t is jó lenne, ha figyelembe venné. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.) ELNÖK: Megadom a szót kétperces hozzászólás keretében Lentner Csaba képviselő úrnak
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
nagyon fontos dologban látnám, mégpedig abban, hogy a bruttó hazai termékre vonatkozó számítások csak a 10 fő feletti vállalkozásokat mérik, tehát a 10 fő alatti vállalkozások teljesítményérték-növekedését nem jelzik. A Fidesz, amikor egy évvel ezelőtt a választási kampányban szerepelt, mindig azt mondta, hogy a kis- és középvállalkozások növekedését szeretné majd elérni egy aktív pénzügypolitikán keresztül. Ha mi itt folyamatosan csak a GDP-mutatókról beszélünk, és nem beszélünk, teszem azt, a GNI-mutatóról, akkor én úgy érzem, hogy akikhez a választási kampány szólt, azokról most ebben
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
meghatározott összeg 1996-ban 402 millió forint volt, 1997-ben 771 millió, ' 98-ban 890 millió - tehát látszik egy dinamikus fejlődés ' 96-97-98 között -, majd 1999-ben, a polgári kormány regnálása idején ez drasztikusan visszazuhant 598 millió forintra. Amikor a miniszterelnök úr Kaposváron járt, akkor azt mondta, hogy azért, mert korábban ellenzéki, fideszes polgármestere volt a városnak, ez egy elnyomott város volt. (14.10) Én most elmondtam a fejlesztésre és a beruházásra fordított összegeket, eldöntheti a tisztelt hallgató, hogy valóban elnyomott város volt -e - a számok egészen mást mutatnak
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
a problémán, hogy minden évben az önkormányzatok mintegy egynegyede részesül az önhibáján kívül hátrányos helyzetben lévő önkormányzatok támogatásában. Mindez annak ellenére fennáll az önkormányzatok meghatározott körében, hogy a pénzügyi szabályozáson belül a kiegyenlítő mechanizmusok szerepe növekszik. Talán nem túlzok, ha azt mondom, hogy a szabályozás csődjének minősül az 1999. évi költségvetési törvényben megfogalmazott azon lehetőség, amely szerint a fővárosi kerület vagy esetleg több kerület, sőt, maga a fővárosi önkormányzat válhat az önhibáján kívül hátrányos helyzetű önkormányzatok támogatásának részesévé. Ez a tény azt bizonyítja
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
majdan választást lehet nyerni, olyan politizálással, amely a tények elhallgatásáról, elferdítéséről, kritikák örökös és állandó megfogalmazásáról szól. (Varga Mihály: Úgy van!) Itt említeném meg Takács képviselőtársamnak - büszkén mondom: középiskolában volt tanáromnak - a mai napon egy kétperces hozzászólásában elmondott mondatát, aki azt mondta, hogy a tényekkel szemben beszélni nem nekünk, mármint az ellenzéknek, hanem önöknek, mármint a kormánypártnak veszélyes. Én a tanár úrnak maximálisan igazat adok, csak megfordítom ezt az állítást. Ez azt jelenti, hogy az ellenzéknek a tényekkel szemben bármit lehet mondani, bármit
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
ez nem fog elindítani egy lavinát. Tessék! (Derültség.) DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Kedves Elnök Úr! Kedves András! Örülök, hogy a középiskolai éveket feleleveníted, de azért reálisnak kell lenni a parlamentben is, mert a középiskolában az voltál. Hadd mondjam meg, én azt mondtam, hogy a tényekkel szemben nem jó a kormánypártiaknak is szembeszállni, mert az a kormánypártiak számára is kedvezőtlen. Hadd mondjam, hogy annak kapcsán említettem ezt, hogy a nyugdíjak reálértékéről még mindig beszél a kormánypárt, holott tudjuk, hogy a nyugdíjasok jelentős része a
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
kizárólag a kormány nyakába varrnám. Tény az, hogy van egy koszovói válság, volt több olyan külső gazdasági és politikai változás, ami nem kedvez a jobboldali kormánynak. Tény az, hogy az Európai Unió is lényegesen módosította az elképzeléseit, tehát nem lehet azt mondani, hogy ideális lenne a környezet, míg korábban valóban voltak az MSZP kormányzása ideje alatt olyan időszakok, amikor a környezet kifejezetten segítette ezt a tevékenységet. Ez a korrektséghez hozzátartozik. Talán emlékeznek rá, hogy a vitában mindig volt egy jó válasz - ez a
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
a lezárásáig kell folytatni. Nézzük a tényeket! Körülbelül 27 képviselő úr adta be előre, hogy ők mindenképp hozzá akarnak szólni. Azon kívül már körülbelül 17 személynek adtam olyan lehetőséget, aki közben benyomta a normál " szót kérek " című fejezethez magát. Tehát azt mondom, hogy ez körülbelül megint egyharmaddal növelte. Igazán nem lehet mondani, hogy önökbe most beléjük fojtottuk volna szót, hisz elmondták a nagyágyúk, Kuncze úrra gondolok és Szekeres úr és a többiek; (Derültség.) elmondták a kiságyúk (Derültség.), most itt maradnak a végére a
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
nem lehet mondani, hogy önökbe most beléjük fojtottuk volna szót, hisz elmondták a nagyágyúk, Kuncze úrra gondolok és Szekeres úr és a többiek; (Derültség.) elmondták a kiságyúk (Derültség.), most itt maradnak a végére a képviselők, bárki, tehát gyakorlatilag nem lehet azt mondani, hogy beléjük fojtottuk önökbe, ellenzékbe a szót, és türelemmel fogjuk végigkísérni. Higgye el, képviselő úr, ez így jó, ahogy van (Derültség.), mert a többi törvénytervezet lefolytatását veszélyeztetnénk azzal, ha ma nem zárnánk le az általános vitát. Karakas János képviselő úr várja
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
hogy lehívják ezt a pénzt, csak 2000. január 1. után. Aztán itt a legújabb, hogy a gépbeszerzési támogatást mint beruházási támogatást május 5-ével állította le a minisztérium. Ha ezt így szépen összeadjuk, akkor ebből két dolog következik számomra. Az egyik a pesszimistább, amelyik azt mondja, hogy júniusra összeomlik az agrárköltségvetés és pótköltségvetést kell készíteni. Vagy a másik, amit azért megfontolásra javasolok a Pénzügyminisztérium illetékesének, hisz nem mondhatom el a Földművelésügyi Minisztériumnak, mert nincs itt, hogy valahol esetleg az esetleges soronkénti átcsoportosításokkal is érdemes élni, hiszen van
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
ami a kormányzati oldal részvételét illeti, a pénzügyminiszter úr itt volt a vita első óráiban, és két államtitkár ülte végig a vitát. Ez azt jelenti, hogy a kormány tagjai nem kíváncsiak arra, hogy mi hangzik el a Magyar Országgyűlésben. Lehet azt mondani, hogy a kormány tagjai tudják, hogy mi van az előterjesztésben. De ha így áll a dolog, akkor ez magyarra lefordítva annyit jelent, hogy elképzelhetetlen, hogy bármilyen szempont, akár csak egy mondat elhangozhat, mondjuk, az ellenzéki oldalról, ami érdemi megfontolásra kerülne a
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
miről szól az, amikor egyfelől ez a fő állítása a dokumentumnak, másfelől pedig prioritásokról szól. Ebből én nem akarok önkényesen kiragadni, de azért mégiscsak megálltam egy pillanatra a prioritások között, amikor a közalkalmazottakról és a köztisztviselőkről szól a dokumentum. Ez azt mondja, hogy a közszférában 8-9 százalékos emelés valósulhat meg, a dologi kiadások mérsékelten növekedhetnek. Ugye, nem gondol senki arra, hogy azoknak a köztisztviselőknek, akiknek idén a keresetük az adótábla jóvoltából nettó, nominál értelemben, tehát a borítékban is csökken, egy inflációt 2 százalékkal
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
kérdés, nem csak bennünk, ellenzékiekben, szocialista politikusokban merült fel az a kérdés, hogy meg lehet -e békélni azokkal az előirányzatokkal, amelyeket ez a rövid dokumentum tartalmaz. Hivatkozni szeretnék arra, hogy az önök kormánykoalíciós partnerei közül a megszólalók is, miközben persze azt mondták, hogy nagyon jó ez a dokumentum, elsorolták, hogy az adórendszer, a nyugdíjemelés és számos más dolog nem maradhat úgy, ahogy azokat a jelenlegi tervekből megismerték. Azaz nemcsak mi vettük észre, hanem a kormányoldalon is észrevették ezeket a problémákat, éppen ezért mindezekről
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
ez egy reményteli anyag - 7-8 százalékban állapítjuk meg a kiadási lehetőségek reményteli növekedését, akkor teljesen világos: a válasz mögött az áll, hogy ugyan a kormány is elismeri, hogy ezeken a területeken igenis a kiadások növelésére lenne szükség, de a számok azt mondják, hogy erre sajnos nem fog sor kerülni. (Szórványos taps az MSZP soraiban.) Köszönöm szépen. ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Abban bízom, hogy Horn Gábor képviselő úr már a következő törvényjavaslat kapcsán nyomta meg a gombot; ugye, ahhoz nyomta meg a gombot? (Horn
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
a négy év volt, amikor igazi értelmiségnek tekintettek bennünket, szemben a mostani törvénymódosítással, amely újra visszatér egy olyan modellhez, amelyet a magyar pedagógia már egyszer meghaladott. Ennek előrebocsátásával hadd idézzek a miniszter úr rövid, röpke másfél órás, de magvas expozéjából, azt mondta, hogy az a feladat, hogy a legkevesebb ponton, de a valóban szükséges módosítási pontokon javasoljon módosítást. " Az a feladat, hogy azokat a vitákat, amelyek az elmúlt tíz évben a magyar közoktatási rendszerben folytak, megkíséreljük egy megállapodással, egy megállapodásos politika mentén lezárni
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
Magyar Köztársaság területén működő óvoda, iskola és kollégium megkapta azt a tájékoztató anyagot, amelyik a törvénymódosítás céljáról, eszközeiről, a legfontosabb változásokról és azok általunk prognosztizált hatásairól szól. Az utóbbi fél mondat kapcsán: tudom, hogy nem illik, pláne erről a pulpitusról, azt mondani, hogy nem mond igazat a miniszter úr; itt bizony egy kicsit eleresztette a fantáziáját, erről szó sem volt, hogy hatásvizsgálat! Itt gyakorlatilag az általános indoklásnak egy irodalmias változata ment ki az iskolákba, semmivel se több! És ha ott nekem mint pedagógusnak
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]