> 171,226 matches
-
lennék, hogy: " A közdolgokban hallgatni, hol káros vélemény vagy tett nyilatkozik, hű polgárnak nem szabad. " De én személyesen is szerettem volna a miniszter úrral lefolytatni egy ilyenfajta polémiát, mert a törvényjavaslat megjelenésével egy időben olvastam egy interjúját. Abban az interjújában azt mondta, hogy: " mint irodalomtanár, a gondolati nyitottságra, a mások személyiségébe való belehelyezkedésre törekvés igénye jellemez engem egész életemben ", és én szerettem volna kipróbálni, hogy beleéli -e a miniszter úr magát az én gondolatrendszerembe, vagy legalábbis törekszik -e beleélni magát abba. Annál is
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
egy hipotetikus indok: a kormányprogram, egy közoktatási állapot realizálása a jog eszközével és érvényesítése természetesen az Oktatási Minisztérium pedagógiai ethoszának, a közérdekűség, a közakaratúság és a többség által akart közjó elvének. Meg is jelöli a legitimációs forrásokat is; az expozé azt mondja, hogy a választási többség a legitimációs forrás, és a statisztikai többség a megkérdezett pedagógusok többsége. Én csak elgondolkozom, hogy lehet -e a többségi elv egyféle értékrend tervszerű kivitelezésének az alapja, és ha bizonyos fenntartásokkal elfogadom ezt a kormányzásra nézve, a közoktatásra
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
törvényt, azt négy évvel később egy más összefüggésben erénynek tartja vagy tekinti. A miniszter úr szintén kitér erre a problémára az expozéjában, és ez egy nagyon érdekes és figyelemre méltó mondat. Amikor a miniszter indokolja az új elképzeléseknek a bevezetését, azt mondja, hogy " a közoktatási rendszerünktől nemcsak azt kell elvárnunk, hogy gyermekeinket megfelelő képességekkel ruházza fel, hanem azt is, hogy mint a tudás újraelosztásának intézményrendszere, amely megszabja, hogy kik, hányan és milyen módon, milyen nehézségek árán juthatnak hozzá versenyképes tudáshoz, és kik azok
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
tehát ennek a rendszernek nemcsak ezekre a nagyon egyszerű kérdésekre kell megfelelnie, hanem egy társadalompolitikai kérdésre is: növeli -e a lent lévők periferikus helyzetébe sodródók felemelkedési lehetőségeit vagy éppen csökkenti. " Én pedig azt gondolom, hogy ha a miniszter egyik mondatában azt mondja, hogy ez egy alapkérdés, hogy vannak olyanok, akik meg kell hogy elégedjenek a közepes vagy rosszabb minőségű tudással, ez a par excellence társadalmi kérdés, és ehhez képest nem tudom, hogy mi egy másik társadalmi kérdés. Ez a gondolatmenet engem szintén emlékeztet
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
az órán esetleg tanúja lehetett. Ezért felrótta nekem azt, hogy tanítom Ady istenes verseit, holott igazában csak az antiklerikalizmusát kellett volna érzékeltetnem. (Horn Gábor: Most fordítva lesz!) Az istenes verseit nem volt szabad akkor tanítani - most esetleg fordítva van. Mikor azt mondtam, hogy " Mikor elhagytak,/ Mikor a lelkem roskadozva vittem,/ Csöndesen és váratlanul átölelt az Isten ", akkor helyette azt kellett volna tanítanom, hogy " Én véreim búsak, szegények,/ tudom én azt, hogy kell az oltár, kell az ének, kell a hit,/ de ne higgyetek
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
higgyetek soha a papok istenének! " De nemcsak ilyen direkten, ideologikus módon szóltak bele az ember tevékenységébe, hanem ha Csokonainál arra próbált valaki utalni, hogy " A lenge hold halkan világosítja a szőke bikkfák oldalát ", és hogy ez valamiféle impresszionisztikus előkép, akkor azt mondta, hogy az üres formalizmusban elveszett a tanító pedagógus. (21.10) Még a hozzáadott értékkel kapcsolatban is eszembe jut az egyszeri oktatásirányítási szakember, aki meg akarta teremteni a kartotékolt minőségi mérés lehetőségeit, és nem is volt egy tehetségtelen ember, és amikor beszámoltam neki
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
is eszembe jut az egyszeri oktatásirányítási szakember, aki meg akarta teremteni a kartotékolt minőségi mérés lehetőségeit, és nem is volt egy tehetségtelen ember, és amikor beszámoltam neki arról, hogy milyen körülmények között tanítanak az én körzetemben bizonyos fajta iskolákban, akkor azt mondta, hogy ilyen iskola feltehetőleg nem létezik. Amikor a miniszter úr egy nyilatkozatában arról beszél, hogy tíz évvel ezelőtt irigykedve nézte a londoni Times-nak azt a címoldalát, amelyen őfelsége tanfelügyelője minősítette az egyetemeket, eszembe jutott az, hogy vajon lehetséges -e, hogy a
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
végighallgattak. (Taps az MSZP padsoraiban.) ELNÖK: Mi is köszönjük, képviselő úr. Felszólalásra következik Révész Máriusz képviselő úr, Fidesz; őt követi Kristyánné Aknai Erzsébet. (21.20) RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Egyetértek azokkal az ellenzéki felszólalókkal, akik azt mondják, hogy szerencsés lenne, ha, mondjuk, a közoktatási törvényt nem kellene négyévente megváltoztatni. Mindannyian tudjuk, hogy azok a gyerekek, akik hatéves korukban bekerülnek a közoktatásba, szerencsétlen esetben akár 3-4 vagy talán még ennél is több szemléletváltást kénytelenek átvészelni az iskolában. Magam is
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
mondjuk, a közoktatási törvényt nem kellene négyévente megváltoztatni. Mindannyian tudjuk, hogy azok a gyerekek, akik hatéves korukban bekerülnek a közoktatásba, szerencsétlen esetben akár 3-4 vagy talán még ennél is több szemléletváltást kénytelenek átvészelni az iskolában. Magam is egyetértek azokkal, akik azt mondják, hogy szerencsés lenne, ha sikerülne nyugvópontra jutni e viták során. Azzal azonban nem értek egyet, hogy erre a törvénymódosításra nincs szükség. Erre a törvénymódosításra szükség van, éppen azért, mert 1996-ban, a törvény utolsó módosítása során nem sikerült ezt a konszenzust kialakítani
[MNSZKorAP/DOC001812/000015]
-
tudtommal az 56-os események után alakult (lehet, hogy rosszul tudom) úgyhogy a szabadságharc véres leverését és a megtorlásokat is nyugodtan írhatjuk aaz MSZMP számlájára. De ha ez nem tetszik neked, akkor mondok eg ykésőbbi példát. 1968 Prága.... Vagy ha erre azt mondod, hogy ez ' külföldi példa ' akkor említhetném neked azokat a dolgokat, ahogyan az egykori szamizdat kiadókat felszámolták, a látókörükbe került embereket bezárták. Stb. Horn elvtárs érdemei. Nagyon névedzs, ha azt hiszed, hogy Horn nyitotta kia nyugati határt. Nem ő volt, hanem Gorbacsov
by Rox [MNSZKorAP/DOC001879/013573]
-
hogy közel tízmilliárd forinttal csökken az 1996-os költségvetésben, a kormány elképzelése következtében, a magánerős lakásépítés támogatása. Úgy ítéljük meg, hogy a között a magatartás között, amit a kormány az elmúlt másfél esztendőben folytat, amikor a probléma nagyságát ugyan felvázolja, de azt mondja, hogy itt rövid idő alatt és egyszerre minden problémát megoldani nem lehet, illetve a között a magatartás között, hogy végre valamifajta végiggondolt elképzelést lehetne megfogalmazni, van középút. Éppen ezért arra hívjuk fel az igen tisztelt kormánypárti képviselők és a kormány figyelmét
[MNSZKorAP/DOC001801/000010]
-
vásárol; ha megvásárolja a lakást, akkor természetesen megjelennek a kötelezettségei is a fenntartással kapcsolatban. Az is tény ugyanakkor - és ezt kár lenne vitatni -, hogy a kérdés átfogó rendezése továbbra is megoldatlan; természetesen elsősorban a források hiánya miatt megoldatlan. (9.30) Lehet azt mondani, hogy az állam szálljon be keményebben a lakásépítésekbe, ezekhez azonban nagyon nehezen rendelhetőek a jelenlegi helyzetben források. A kormány foglalkozik a kérdéssel. A közeljövőben tárgyalja meg a lakáskoncepciót, amelynek jogszabályi következményeivel a parlamentnek is lesz szerencséje találkozni. Köszönöm a figyelmet. (Taps
[MNSZKorAP/DOC001801/000010]
-
mások lesznek, mint korábban. Azt is nehéz lenne számon kérni, hogy miért nem számoltunk az egységes Munkaerőpiaci Alap létével és a Kincstár létrehozásából származó új feltételekkel. Korábban, amikor itt, ebben a Házban egy új foglalkoztatási törvény koncepciójának vázát mutattam be, azt mondtam, hogy keretjellegű törvényt szeretnénk, amely a foglalkoztatás aktív eszközeinek kiválasztását és megválasztását azokra bízza, akik a munkanélküliekkel találkoznak; minél közelebb szerettük volna a döntési szintet a munkanélküliekhez vinni. Ebben a helyzetben azonban, amikor új finanszírozás és új finanszírozási forma, valószínűleg új
[MNSZKorAP/DOC001801/000010]
-
segítségükkel próbálták és sikerült is megteremteniük a nyugodt és végeredményben most az egyszer eredményes munkavégzés feltételeit. Végül, de nem utolsósorban azzal a gondolattal, vélekedéssel vagy állítással kapcsolatban hadd mondjak egy mondatot, amely állítással Magyar Bálint képviselőtársam kezdte a vezérszónoklatát. Ő azt mondta, hogy befejeződött a médiaháború. Ezt a kifejezést évek óta nagyon nem szeretem; nyilvánvaló, hogy pontos leírása bizonyos szempontból azoknak a történéseknek, amely történések jellemezték mind az elektronikus, mind az írott sajtót az elmúlt öt és fél esztendőben. És nem véletlenül mondom
[MNSZKorAP/DOC001801/000010]
-
de jogosnak tartottam a kérdés felvetését. Legfőképpen azért sajnálom, az elmúlt négy év rendkívül kollegiálisan eltöltött ellenzéki időszakára gondolva, mert ön rendkívül korrekt módon visszavonta a vizsgálóbizottságra vonatkozó javaslatát. Most csak annyit tudok mondani, hogy kérdésének végighallgatása előtt tájékoztatást kértem, azt mondták, hogy készül, de a megfelelő következtetéseket az apparátus tekintetében le fogom vonni. Tekintettel arra, hogy az egész parlamentnek ígértem, tehát valamennyi képviselőnek, ezért szeretnék elnézést kérni, és remélem, hogy még a mai nap folyamán pótolni tudom. Köszönöm szépen. (Taps.) ELNÖK: Viszontválaszra
[MNSZKorAP/DOC001801/000010]
-
az interpelláció, akkor a miniszterelnök jelölje ki a válaszadót. Ebben az esetben nyilvánvalóan ez történt. Az, hogy Suchman miniszter úr nem kapta meg ezt az értesítést és ezt itt őszintén bevallotta, semmint hogy elkezdett volna valamit mondani, hiszen a Házszabály azt mondja, hogy felvilágosítást... - a kérdés az tulajdonképpen felvilágosítás, s ő bevallotta, hogy nem tud felvilágosítást adni. Mondhatott volna valamit, s akkor, ha úgy tetszik, a dolog házszabályszerű. (Közbeszólások jobbról: Azt is elfogadták volna!) Formailag... - ez is hozzátartozik, tisztelt Országgyűlés, ehhez a helyzethez
[MNSZKorAP/DOC001801/000010]
-
esetleg lesznek olyanok, akiknek ez nem fog tetszeni. De mindjárt szeretnék egy ellensúlyt mondani. Lehet, hogy akiket csak a rapiditás érdekel, azok húzni fogják az orrukat, hogy ezek a magyarok mennyivel bonyolultabban intézik a dolgait, mint mások. De legyen szabad azt mondani, hogy amit ezen az oldalon elveszítünk, azt megnyerhetjük a másik oldalon, hogy tudniillik a magyar kormány alkotmányosan, a magyar parlamentre támaszkodva hozza meg a döntéseit, azaz egyszerre tekintettel van - amennyire lehet - a sürgősségi szempontra és tekintettel van az alkotmányossági követelményre. Azt
[MNSZKorAP/DOC001801/000010]
-
alakulattal kell támogatnia. De hogyha mi vállalhattunk kockázatot az öbölháborúban, és vállalunk bizonyos szerény, de mégiscsak létező kockázatokat hegyi Karabahban vagy Cipruson vagy a Sinai-félszigeten, akkor azt hiszem, hogy azon a földön, ami nagyon közel van hozzánk... - most nem akarom azt mondani, hogy a történelemben a magyar királyok címében hogy szerepelt Bosznia, azt hiszem, vannak, akik esetleg ezt félremagyaráznák; de az, hogy a vajdasági érdek és a magyar nemzet biztonsága azt igényli, hogy mi maximális módon, természetesen anyagi erőnkkel arányban, de elsősorban erkölcsileg
[MNSZKorAP/DOC001801/000010]
-
elsősorban mégis az előterjesztésről kell folytatni. Az előterjesztéshez természetesen sok minden gondolat hozzákapcsolható, erre minden képviselőnek egyébként természetesen joga van. Jeszenszky Géza képviselő úr kért kétperces hozzászólásra lehetőséget. DR. JESZENSZKY GÉZA (MDF): Elnök Úr, köszönöm. Kovács miniszter úr az előbb azt mondta, hogy a legjobb időben teszik ezt az előterjesztést. Magam örömmel fogadom el ezt az álláspontot; csak akkor az a kérdésem, hogy pénteken miért tettek egy más előterjesztést. Ezek szerint akkor többet tudtak, ma pedig kevesebbet tudnak? (Derültség.) ELNÖK: Kétperces hozzászólásra megadom
[MNSZKorAP/DOC001801/000010]
-
megadom a szót Kovács László külügyminiszter úrnak. KOVÁCS LÁSZLÓ külügyminiszter: Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Nem hittem, hogy ilyen részletek is érdeklődésre tartanak számot, de nem titok. Amikor csütörtök reggel Monsban, a NATO európai főhadiszállásán megbeszélést folytattam Joulwan tábornokkal, akkor azt mondta, hogy másnap eljuttatnak egy levelet, amelyben részletezik az egyéb magyar hozzájárulással kapcsolatos igényüket. Ez a levél nem érkezett meg sem pénteken, sem szombaton, sem vasárnap. Így kénytelenek voltunk változtatni az eredeti elképzeléseken, mert nem vállalta volna sem Keleti György, sem én
[MNSZKorAP/DOC001801/000010]
-
békéhez járulni erőnkhöz képest, akkor a humanizmus, az emberszeretet és a Kisgazdapárt ismert " Isten, haza, család " jelszava értelmében nekünk igenis oda kell állni e mellé a dolog mellé. Mindenféle kockázat ellenére az a szempont húzta le jobban a serpenyőt, amelyik azt mondta, hogy ezt oldjuk meg minél előbb, járuljunk hozzá, és igennel szavazzunk. Ezért a frakcióm nevében én kérem, hogy ezt az " igen " szavazatot minél előbb tegyük meg, mert az idő sürget. És hogy egy latin közmondással fejezzem be - bár a kisgazdáknál ez
[MNSZKorAP/DOC001801/000010]
-
társadalombiztosítási törvénynél elmondta Kis Gyula képviselőtársunk, hogy az egészségügyből speciel ne vegyünk el. Amikor az Országgyűlés a haderőreform koncepciójáról tárgyalt, akkor azért vonultak vissza az ellenzéki pártok a haderőreform támogatásától, mert úgy gondolták, hogy a haderőtől nem. Az agrárkérdésekkel foglalkozók azt mondják, hogy a mezőgazdaságtól nem, és ezt a sort sokáig lehetne folytatni. Ha sehonnan sem, akkor nem lehet takarékoskodni. Megtakarítani sajnos, kell, és akkor meg kell néznünk, hogy vajon a családi pótlék esetében nem lehet -e és nem indokolt -e megtakarítani. Az
[MNSZKorAP/DOC001801/000010]
-
lehet, hogy azért, mert nem használok szemüveget - egyetlenegy helyen nem találtam meg azt, hogy e törvényjavaslat elfogadása milyen megtakarításokat eredményez a költségvetés számára, milyen gazdasági kihatásokkal jár. Való igaz, hogy a vita során számos vélekedés elhangzott, azonban a Házszabály nem azt mondja, hogy a kormány képviselőjének, a parlamenti bizottságok elnökeinek, illetőleg a kormánypártok tagjainak szóban kell elmondani ezeket, hanem valami oknál fogva a Házszabályunk azt tartalmazza, hogy a törvényjavaslat indokolásának kell ezeket tartalmazni. Véleményem szerint, amíg ez nem történik meg, elnök úr, az
[MNSZKorAP/DOC001801/000010]
-
Másfél év után elég szomorú - például ezen a területen is -, hogy miért nem készült el egy igazán jó adóreform; azt gondolom, kormánypárti vagy koalíciós partnerként a szabaddemokraták talán jobban hathattak volna a nagyobbik kormányzó pártra, hogy ez elkészüljön. Bauer Tamás azt mondta, hogy az ellenzéki képviselők nem tudták érveikkel meggyőzni a szabaddemokratákat, hogy hogyan szavazzanak. Én örülnék neki, ha a kormánypárti képviselők az ellenzékieket meg tudnák győzni érveikkel, hogy ez helyes és jó törvénytervezet, de azt gondolom, nem itt egymást kell meggyőznünk, hanem
[MNSZKorAP/DOC001801/000010]
-
Violák 05/10/99 19:54:53 Szerintem napi 4-5 teljesen normális. Sőt szerintem már kissé szerénytelenség azt mondani, hogy ez irreálisan kevés lenne. Sőt mi több: szerintem inkább sok! napi 2-3 bőven elégnek kell lenni egy 22 évesnek. Ha mégsem, akkor sportoljon+!
by Violák [MNSZKorAP/DOC001894/011226]